INTRAORALINIŲ KAMERŲ PANAUDOJIMAS KASDIENĖJE ODONTOLOGO PRAKTIKOJE

06-27
2016
 
Gydytoja-odontologė
Aušrinė Meškauskienė
J. Meškausko IĮ „MEDENTA“
Donelaičio g. 50c, Jurbarkas                                                                                                                                                                                                                                                              
 

Šiandien jau nieko nestebina odontologinė fotografija. Tačiau dažniausiai dantų nuotraukas stebime tik kaip analizuojamųjų atvejų iliustracijas odontologiniuose žurnaluose arba paskaitų metu, nes intraoralinė kamera ir monitorius prie odontologinės įrangos privačios praktikos odontologo kabinete daugelio gydytojų yra vis dar vertinami tik kaip aksesuaras ar retai naudojamas žaisliukas.

Šito straipsnio tikslas paneigti šį stereotipą ir panagrinėti intraoralinių kamerų naudojimo privalumus  odontologo praktikoje. Mūsų klinikos patirtis rodo, kad kasdienė odontologinė fotografija atliekant tiesiogines dantų restauracijas plombinėmis medžiagomis ir burnos higienos procedūras yra labai reikšminga gerinant darbo kokybę ir sėkmingų bei nesėkmingų atvejų analizėje. Taip pat tai yra nemažiau svarbi priemonė, padedanti bendrauti su pacientais, ženkliai mažinanti jų galimą nepasitikėjimą gydytoju ir tuo pačiu minimalizuojanti konfliktines situacijas.

Pirmąją Kodak 1000 kamerą* mūsų klinka įsigijo 2008 metais. Mūsų pasirinkimą lėmė kameros ergonomiškumas, vaizdo kokybė ir nemažos Kodak programos galimybės. Kameroje įmontuotas halogeninis apšvietimas, patogus ryškumo reguliavimas pačioje kameros rankenėlėje. Vaizdas monitoriuje didinamas 60 kartų. Programoje - patogus ir paprastas nuotraukų tvarkymas ir išsaugojimas. Jos gali būti priskiriamos vidiniam arba išoriniam burnos vaizdui, vienam arba keletui dantų. Prie kiekvienos nuotraukos galima parašyti įrašą. Paprasta žymėti ir ant pačios nuotraukos. Galima išsaugoti veidrodinį vaizdą, nuotrauką vartyti 90 arba 180 laipsnių kampais. Ta pati programa naudojama ir Kodak RVG*, bei panoraminėms nuotraukoms. Tokiu būdu visa vaizdinė informacija apie pacientą kaupiama vienoje kortelėje. 

2010 metais prie kitos odontologinės įrangos pastatėme antrą Kodak 1000 kamerą *. Atskirų kabinetų kompiuterius sujungėme į bendrą tinklą. To pasekoje atsirado bendra duomenų bazė, kurioje galima pasiekti bet kuriame kabinete darytas nuotraukas.

Pirmojo paciento apsilankymo metu intraoralinė kamera labai padeda konsultuojant pacientą dėl būklės jo burnos ertmėje ir gydymo plano sudarymo. Šiame etape labai naudinga Kodak 1000* itraoralinėje kameroje esanti filmavimo funkcija. 

1 pav. Nuotrauka prieš burnos higienos procedūrą. 2 pav. Nuotrauka po burnos higienos procedūros

Gydytojams- odontologams šiais laikais jau nebereikia aiškinti apie burnos higienos svarbą. Tačiau turime konstatuoti liūdną faktą, kad dažnam Lietuvos pacientui žodis parodontozė yra daug labiau girdėtas už terminą burnos higiena. Mūsų klinikos praktika parodė, kad dažnai vienintelė vidinės apatinių priekinių dantų  srities nuotrauka daug labiau motyvuoja pacientą burnos higienos procedūrai , negu 15 minučių paskaitėlė apie akmenų ir apnašų įtaką parodontozės atsiradimui ir vystymuisi. Klinikoje dirbanti higienistė taip pat jau neįsivaizduoja savo darbo be intraoralinės kameros. Fotografijos atliktos prieš ir po burnos higienos procedūrą svarbios ne tik pacientų motyvacijai skatinti, bet ir tolimesniam dantenų pakitimų, apnašų ir akmenų kaupimosi dažnio  stebėjimui. Antro ar trečio vizito metu jau matomos tendencijos, ar probleminių pacientų periodonto būklė gerėja, stabilizuojasi. Negerėjant ar net prastėjant situacijai, dažnai šių nuotraukų palyginimas ir būna lemiamas veiksnys, kuris paskatina gydytoją, nelaukiant bauginančio panoraminės nuotraukos vaizdo, siųsti pacientą tretinei periodontologo konsultacijai.

Jau keletą metų mūsų klinikoje kiekvieno paciento vizito metu, kada yra atliekamas danties plombavimas yra daromos trys nuotraukos- pradinės situacijos,  preaparavimo metu ir pabaigus restauraciją.

1 atvejis

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. Po preparavimo 3 pav. Po restauravimo



2 atvejis

1 pav. Pradinė situacija (dantis su pulpito požymiais) 2 pav. Po endodontinio gydymo 3 pav. Po restauravimo



3 atvejis

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. Po preparavimo 3 pav. Po restauravimo



Pradinės situacijos nuotrauka neabejotinai svarbi tiek kaip pagalba gydytojui tinkamai diagnozuoti danties būklę, tiek ir padedanti motyvuoti pacientą dėl konkretaus danties taisymo. Arba netaisymo. Padarius dvi skirtingų kariesų nuotraukas pacientui lengviau paaiškinti stabilaus ir aktyvaus karieso skirtumus.

Didesnės apimties kariozinės ertmės yra nesunkiai diagnozuojamos ir  paprastos apžiūros metu, bei dažnai tampa paciento apsilankymo pas odontologą priežastimi, atsiradus tam tikrai simptomatikai ar dėl netenkinančio estetinio vaizdo. Odontologinė kamera padeda parodyti pacientams ir sunkiai matomus, nedidelius kariesus.

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. Po preparavimo 3 pav. Po restauravimo



 Pastebėjome, kad itraoralinės kameros naudojimas apžiūros metu ypač padeda diagnozuoti užslėptus tarpdančių kariesus dentino srityje, dar nespėjus susiformuoti emalio pakitimams. Kaip parodė kelerių metų darbo su kameromis praktika, tokie “nekalti” palikti negydomi kariesai ypač mokykliniame amžiuje dažniausiai nešvengiamai spračiai plečiasi. 

1 pav. Pradinė situacija 2 pav.   Preparavimo pradžia 3 pav.   Preparuojant

4 pav. Toliau preparuojant 5 pav. Po preparavimo 6 pav. Po restauravimo

Kitas privalumas turėti pradinės situacijos nuotrauką atsiskleidžia didesnės apimties dantų, ypač priekinių,  atstatinėjimo metu. Ji tarnauja kaip “špargalkė” padedanti atkurti natūralią danties formą ir spalvą. Ypač spalvą, nes dėl ilgo paciento sėdėjimo išsižiojus, dantys išsausėja ir pašviesėja pustoniu, o kartais net ir keliais spalviniais tonais.

Atlikus restauracijas priekinių dantų srityje, gana reikšmingos yra kontrolinės nuotraukos, vertinant plombinių medžiagų ilgaamžiškumą ir restauracijų kokybę.

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. Po preparavimo 3 pav. Po restauravimo

4 pav. Restauracija po 6 mėn. 5 pav. Restauracija po 2 metų

 

Antroji ne mažiau svarbi nuotrauka- po preaparavimo. Visų pirma dėl pakankamai ribotos ertmės apžiūros vien tik viedrodėlio pagalba. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad  paėmus kamerą šiame etape norint padaryti galutinę nuotrauką po preaparavimo, dažnai ji būna dar keleta kartų padadama ir vėl imamas “grąžtas”. Galima drąsiai teigti, kad daug sykių padidintas danties ertmės vaizdas monitoriaus ekrane labai pagerina karieso pažeistų audinių išvalymą, ko pasekoje neabejotinai minimalizuojamas antrinio karieso atsiradimas po restauracija.

Taip pat šio etapo nuotrauka iš visų trijų yra pati svarbiausia jeigu pacientas pas mus grįžta su problema tame pačiame dantyje. Pripažinkime- diagnozės įrašas kortelėje “caries profunda” turi labai daug variacijų. Tiksli nuotrauka mums gali padėti surasti problemines restauracijos sritis arba net ir pulpito diagnostikoje.

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. po preparavimo
3 pav. Po restauravimo  4 pav. Po 1 metų - matyti, kad ne iki galo buvo išvalyti kontaktai.

Mūsų daro finalas- nuotrauka baigus retauruoti. Čia vėl dažnai susiduriu su panašia situacija, kaip ir  ertmės fotografavimo metu- dažniausiai kamera dar padedama į vietą ir toliau dirbama su poliravimo sistema. Ta pati priežastis- ribotas matomumas naudojant vien tik veidrodėlį, ypač tvarkant viršutinius krūminius dantis.

ATVEJIS: KABANTIS PLOMBINĖS MEDŽIAGOS KRAŠTAS

Drąsiai galiu teigti, kad būtent dėl kasdienio šių nuotraukų darymo, mūsų klinikoje labai prasiplėtė poliravmo instrumentų kiekis, atsirado būtinybė naudoti skirtingų grubumų poliravimo pastas ne vien priekinių, bet ir krūminių dantų srityje, bei didesnį dėmesį skirti tikslesniam anatominiam danties atkūrimui. Be abejonės taip pat labai smagu, kad pavykusia tarkim viršutinio krūminio danties restauracija gali pasidžiaugti ne tik gydytojas, bet ir pacientas, kuris puikiai mato skirtumą tarp sugedusio ir “naujai išdygusio’ dantuko.

Atliekant didesnės apimties priekinių dantų tiesiogines restauracijas dažnai yra padaroma ir daugiau nuotraukų, siekiant užfiksuoti skirtingų spalvų dentino ir emalio sluoksnių storį, bei plotį. Šių atskirų plombinės medžiagos sluoksnių uždėjimo fiksavimo privalumai, siekiant maksimaliai tobulinti natūralų danties atkūrimą jau yra ne kartą nagrinėti įvairių žinomų  lektorių paskaitose apie estetines dantų restauracijas.

Didesnės apimties defektų priekinių dantų srityje atstatinėjimo metu, ypač jei restauracijos yra atliekamos ir su viso vestibiulinio paviršiaus dengimu, labai naudinga pasidaryti ne tik vieno danties, bet ir visos dantų grupės nuotraukas.

1 atvejis

1 pav. Pradinė situacija 2 pav. Po preparavimo 3 pav. Po restauravimo



2 atvejis

1 pav. Pradinė situacija (Pacientas pageidavo ilgesnių ir stambesnių dantų) 2 pav.    Po preparavimo 3 pav.   Po restauravimo

Pabaigai būtinai norisi pažymėti, kad visos nuotraukos esančios straipsnyje buvo paimtos iš kasdienio darbo situacijų, nenaudojant tam nei specialaus apšvietimo, nei laikiklių ar kitokių papildomų priemonių. Laiko sąnaudos padaryti tokioms nuotraukėlėms minimalios, vos kelios minutės, o šio trumpo darbo rezultatai tikrai pranoksta lūkesčius tiek gerinant darbo kokybę, tiek ir lengvinant bendravimą su pacientais.

 

*Pastaba:

 Nuo 2011 m. pabaigos  Kodak prekinis  ženklas yra nuosekliai keičiamas CARESTREAM HEALTH Inc. (JAV) kompanijos pavadinimais, pvz. intraoralinė kamera CS1200, CS1600. 2005 m. tuo metu lyderiaujančią pasaulyje rentgenografijos sitemų (RVG) pradininkę TROPHY gamyklą nupirko KODAK EAMER (JAV), o pastarąją 2007 m.  – CARESTREAM HEALTH Inc.(JAV), kuri autorinių teisių pagrindu laikinai paliko visiems gaminamiems prietaisams KODAK prekinį ženklą. Šiandien CARESTREAM HEALTH Inc. padalinys, kuris tiesiogiai administruoja buvusią Trophy gamyklą Prancūzijoje, yra CARESTREAM DENTAL. 

Produktų katalogas leidiniai